Reikia skubaus atsakymo?
Nesvarbu, ar esate susijęs su statybų pramone, trumpai domitės savo namų statyba, ar tiesiog esate Grand Designs gerbėjas, labai tikėtina, kad esate girdėję frazę ‘Pasyvus namas’. Šis terminas paplitęs dėl to, kad tarptautiniu mastu nuolat auga statybos praktikos populiarumas, ir yra tikimybė, kad jei dar nėra pasyvaus namo šalia jūsų, jis netrukus bus. Bet kas tai yra tiksliai? Kokia nauda? Ir ar į tai turėtumėte atsižvelgti rengdami savo pastato projektą?
Pasyvus namas iš esmės yra pastatas, specialiai sukurtas efektyviai naudoti energiją. Šilumos ir oro srautui visame pastate valdyti naudojamos aukštos specifikacijos statybinės medžiagos, stiklinimas ir vėdinimo sistemos. Yra pripažinti standartai, sukurti siekiant palengvinti tokių pastatų projektavimą, o labiausiai tarptautiniu mastu pripažintas yra Pasyvaus namo standartas, sukurtas Vokietijoje. Norint, kad pastatas būtų sertifikuotas, yra labai specifinių reikalavimų, kurių konkrečių detalių čia nenagrinėsiu, nes profesionalui matavimai būtų beprasmiai, tačiau pagrindinės sritys yra šildymo poreikis, vėsinimo poreikis, energijos suvartojimas ir oro nuotėkis. Natūralu, kad kūrimas pagal griežtus standartus su tokiomis aukštomis specifikacijomis nėra tausojantis piniginės, bet ar yra sutaupoma? O kokia nauda, kai darbas atliktas?
Nors yra tam tikrų faktų ginčijamų lyderių, kurie, atrodo, nepripažįsta niokojančios globalinio atšilimo tikrovės, dauguma racionalių žmonių žino ir bent šiek tiek nerimauja dėl mūsų išmetamo anglies dioksido poveikio planetai. 2003 m. Vokietijoje atliktas tyrimas parodė, kad Pasyvūs namai sunaudoja 90% mažiau energijos nei įprasti namai ir net 80% mažiau nei namai, pastatyti pagal jau ir taip griežtus žemos energijos suvartojimo statybos standartus Vokietijoje. Žinoma, vien Pasyvaus namo statybos įtaka aplinkai yra menka, bet besirūpinantiems aplinka tai vis tiek yra privalumas. Be to, pagal šį standartą galima statyti ne tik namus, bet ir tarptautiniu mastu pagal šį standartą buvo statomos mokyklos ir universitetų pastatai. Patobulinus kokybiškų langų ir durų statybos praktiką, pastatai gali būti modifikuoti, kad atitiktų Pasyvaus namo standartus.
Todėl, žinoma, pradinė pastato pagal Pasyvaus namo standartus kaina paprastai bus didesnė nei įprasto namo statyba. Tačiau verta paminėti, kad dalis šių papildomų išlaidų bus kompensuota net statybos etapuose. Visų pirma, daugeliui pasyvių pastatų reikia kur kas mažiau šildymo ir vėsinimo infrastruktūros, todėl ten galima sutaupyti. Be to, didžioji dauguma jurisdikcijų yra motyvuotos remti tokių objektų statybą, todėl beveik neabejotina, kad jūsų vyriausybė skiria paskatas, nuolaidas ir (arba) mokesčių kreditus. Šių dviejų derinys jau padidina tokio tipo konstrukcijų patrauklumą, bet kai pridedate nuolatinį taupymą, atsiranda tikimybė, kad kiekvienas, pradedantis statyti naują, turėtų bent pagalvoti. Iš esmės Pasyvaus namo efektyvumas reiškia, kad komunalinių paslaugų mokesčiai labai sumažėja, o tai finansinis veiksnys, kuris bėgant metams tikrai didėja. Derinkite tai su tuo, kad naudojamų medžiagų kokybė užtikrina maksimalų ilgaamžiškumą ilgus metus, o pigesnės konstrukcijos naudojimas iš pradžių pradeda atrodyti kaip netikras taupymas.
Jei gyvenate pasyviame pastate, niekada negirdėsite, kad kas nors skųstųsi dėl skersvėjo. Įvairiose klimato sąlygose pasyvūs pastatai valdo oro temperatūrą visais sezonais, kad būtų užtikrintas optimalus komfortas bet kuriuo metu. Be to, vėdinimo sistemos atlieka neįtikėtiną cirkuliacijos darbą, pritraukia orą iš virtuvių, vonios kambarių ir bet kokių kitų drėgnų ar kvapų zonų bei tiekia gryną orą į visas gyvenamąsias patalpas. Šios vėdinimo sistemos taip pat palaiko komfortišką trisdešimties–šešiasdešimties procentų drėgmę. Taigi jokių šaltų erdvių, skersvėjų ir šaltų rytų, laukiant, kol prasidės šildymas. Tai yra privalumai, kurių tikrai negalima pamiršti. Be to, dėl jūsų Pasyvaus namo langų kokybės labai sumažėja triukšmo tarša, todėl išoriniai trikdžiai lieka ten pat, o jei jūsų Kalėdų vakarėlis bus šiek tiek triukšmingas, greičiausiai niekas nepastebės! Žinoma, Pasyviuose namuose, kaip ir bet kuriuose kituose, galite atidaryti langus, norėdami reguliuoti temperatūrą, įsileisti orą. Tačiau šie namai veikia taip gerai, kad dauguma žmonių to tiesiog nedaro.
Nors įvairiose šalyse jos skiriasi, sakoma, kad statybos sąnaudos yra maždaug 10 % didesnės nei įprastos konstrukcijos, nors tai priklauso nuo medžiagų ir profesionalų jūsų vietovėje. Iš tiesų buvo pasyvių konstrukcijų, kurių kaina buvo mažesnė už panašų įprastą produktą. Bet kuriuo atveju nuolatinis taupymas, ilgaamžiškumas ir neprilygstamas komforto lygis reiškia, kad jei svarstote apie naują konstrukciją, darote sau meškos paslaugą, jei bent jau neišnagrinėsite savo galimybių, kai reikia suprojektuoti pastatą pagal Pasyvaus namo standartus. Būsimame tinklaraštyje aprašysime vieną iš pirmųjų pasyviųjų statybų, užbaigtų Pietryčių Airijoje, Zyle Fenster, kuri atliko svarbų vaidmenį nukreipiant klientą ir pateikiant idealius produktus, atitinkančius reikalaujamas specifikacijas.
Ar norėtumėte daugiau sužinoti, kas yra Pasyvus namas? Prašome susisiekti su mumis, mielai atsakysime į jūsų klausimus.